top of page

בלוג שומרי הסב

  • talshinets

משתעשעים במחשבה על מעבר לחו"ל?

מתוך א לה גוש גיליון נובמבר 700.

בואו נדבר קצת (את הפוליטיקה נניח בצד) על מה שקורה בארץ ועל האפשרויות שקיימות בחוץ...

לאחר שבכתבות הקודמות עסקנו בדיורים מוגנים בארץ עם שלל האפשרויות, נתקלתי השבוע באחת מקבוצות הפייסבוק בהן אני חברה, בהצעה של אחד מחברי הקבוצה - בני נווה שמו ולו הקרדיט....הקמת כפר גמלאים בחו"ל.

המילה "גמלאים" חסרת חן בעיני. אדם לא חייב לצאת לגמלאות על מנת להתגורר בפרויקט שכזה, אך הרעיון הוא מגורים בכפר משותף לבני 55 ואילך.

הפוסט שלו מיד הוסר כי הוא התייחס למצב הפוליטי בראי תפיסתו באופן ישיר ובלתי מתפשר.

אבל אותי לכד הרעיון. ממש אהבתי אותו. אז החלטתי לנפות ולהזיז הצידה את הפוליטיקה (האמת שקצת עייפתי ממנה, היא הייתה לאחרונה קצת יותר מידי בכל מקום) והחלטתי להביא בפניכם את הרעיון כרגע כפוטנציאל למימוש ואם יהיה עניין ותהיה היענות ציבורית, בעזרת החיבורים הנכונים הוא עשוי להבשיל לכדי פרויקט מגורים בפועל.

רבים מאתנו עושים השקעות בנדל"ן בחו"ל מתוך הבנה שהמחירים הגיוניים, התשואות טובות יותר מאשר בשוק המקומי וכולי. וכמו שחברתי מיטל גבע אוחיון כתבה בפוסט שהעלתה "כשהתחלתי לברר, לפני כשנתיים, אשכרה לא האמנתי כמה זה הרבה הרבה יותר זול, וגם נגיש, קל, פשוט וזמין. בעיקר לא האמנתי כמה התשואות גבוהות- פי 7 ויותר מבארץ! "

אז בעצם למה לא?

הרעיון והביצוע החלו בשלהי שנות ה-70 של המאה הקודמת בפלורידה שבארה"ב והפכו לכפר עטור פרסים על תכנון קהילתי ולאחד מ-50 המקומות שהכי כדאי להזדקן בהם. הכפר מונה כיום מעל 118,000 דיירים. ישנם דגמים שונים של בתים לפי גודל ומחיר ופעילויות רבות ומגוונות הכוללות פעילויות בטבע. הכפר השוכן בסביבה ירוקה ובה מפלים טבעיים, נחשב לאחד מהמקומות המומלצים להליכה ורכיבת אופניים בשטח, עם ספא עשיר ופעילויות יומיומיות מגוונות ועשירות - מה שהופך בהכרח את הקהילה לפעילה יותר ובריאה לאורך זמן.

לעיון נוסף הכנסו ללינק אתר החברה: https://www.citrushills.com.

אז בעצם אין חדש תחת השמש, זהו פתרון למעמד הביניים שלא ממש קיים בארץ או כמו שציינתי בכתבות הקודמות שלי, רק בשנים האחרונות החלה חשיבה על מתן פתרונות לרוב הציבור המזדקן בארץ בן מעמד הביניים.

אז למה חו"ל?

הקורונה ששינתה סדרי עולם עבור כולנו, הילדים שלנו שגדלים ועוזבים את הבית, חלקם אף עוזבים את גבולות הארץ כי העולם הפך לכפר גלובלי גדול - המרחקים והגבולות מזמן היטשטשו.

אולי בגלל "שהייאוש נעשה יותר נח" (חוה אלברשטיין) מחוץ לגבולות המדינה. עלויות המחייה שפויות יותר, עלויות הבנייה הגיוניות אף הן ואפשר אפילו להשאיר את הבית פה בארץ, אולי גם להשכיר אותו ולקבל הכנסה לא רעה. חו"ל קרוב מספיק לארץ על מנת לבקר את הילדים שנשארו פה. מרחק של 3 שעות טיסה לכל היותר וזאת גם על מנת להשאיר את האלטרנטיבה של קבלת שירותים וטיפולים רפואיים בארץ. כלומר, לעבור לחו"ל ולהשאיר את השמיים לכיוון הארץ פתוחים. ואולי בגלל הצפיפות ההולכת וגדלה כפי שמתאר פרופ' אלון טל בספרו "והארץ מלאה", איך ישראל הפכה לאחת המדינות הצפופות בעולם. הצפי הוא שמספר התושבים הנוכחי אף יכפיל את עצמו עד שנת 2050 . צפיפות האוכלוסין העולה בהתמדה גורמת לבעיות סביבתיות אקוטיות ומהווה גורם משמעותי למשברים החברתיים המרכזיים שאנו חווים (אמרנו בלי פוליטיקה).Credit: Canva


איך זה יראה לפי המודל של בני נווה? הרעיון הוא להקים כפר לבני 55 ואילך, כפר ישראלי מעבר לגבולות הארץ.

דומה בהווייתו למודל האמריקני, בתים ימכרו לפי גודל ויכולת כלכלית של כל אחד מהדיירים. כל כפר יכיל לפחות 1000 דיירים שיצרכו שירותי תרבות ופנאי, שירותים רפואיים ומרכזי קניות בקרבת מקום.

המשמעות היא להמשיך ולצרוך את התרבות הארצישראלית ולהזמין אומנים שונים ואנשי תרבות כשנקודת המוצא היא שדרי הכפר ברובם יהיו חילוניים ליברליים. מאחר ומדובר באוכלוסייה משכילה ושוחרת תרבות, סביר להניח שחלק מהפעילויות יאורגנו גם על ידי הדיירים עצמם. כמו כן, בכל כפר יוקמו יחידות אירוח למשפחות הדיירים שיגיעו לביקורים.


אז נשמע לכם קורץ/מדגדג או מעניין ?

אתם מוזמנים להשאיר פרטים (ללא שום התחייבות מצדכם) ממש פה באתר.

היכנסו לתפריט (צד שמאל למעלה) ובחרו בעמוד הראשי, והשאירו את פרטיכם בתחתית העמוד. הרשימה מתחילה להתמלא...103 צפיות

Comments


bottom of page